Kierownik szkolenia praktycznego:
mgr inż. Tadeusz Stanek
Zastępca Kierownika szkolenia praktycznego
mgr Katarzyna Kostrzejowska
Zakres pracy kierownika Szkolenia Praktycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zawierciu obejmuje całokształt spraw związanych z organizacją koordynacją oraz nadzorem pedagogicznym praktyk zawodowych i zajęć praktycznych uczniów.
Do podstawowych obowiązków i zadań Kierownika Szkolenia Praktycznego:
- Zawieranie umów w sprawie przeprowadzenia praktycznej nauki zawodu pomiędzy CKZiU w Zawierciu, a zakładami pracy.
- Współpraca z dyrekcją oraz instruktorami w zakładach pracy celem realizacji programu praktyk , zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15. 12. 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 244 z 2010 r. poz. 1626).
- Zalecenie pracodawcom przeprowadzenia szkolenia bhp uczniów odbywających u nich zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe .
- Sporządzanie dokładnego wykazu zakładów pracy, w których uczniowie pobierają praktyczną naukę zawodu na podstawie umowy z Centrum oraz uczniów z ich rodzicami bezpośrednio z pracodawcą jako pracownika młodocianego z podaniem adresu oraz ilości uczniów i zawodu.
- Przeprowadzanie na bieżąco hospitacji wraz z kontrolą dokumentacji szkolenia u pracodawców.
- Składanie Dyrektorowi Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego raz w semestrze sprawozdań z przeprowadzonych hospitacji uwzględniających przestrzegania przez zakłady pracy rytmiczności, metodyki oraz stopnia realizacji programów nauczania praktycznej nauki zawodu oraz innych powinności zakładów w stosunku do uczniów.
- Przeprowadzenie rekontroli w wyznaczonych przez Dyrektora CKZiU zakładach pracy, czyli tzw. sprawdzenie interwencyjne.
- Przygotowanie oraz przedkładanie na konferencjach plenarnych Rady Pedagogicznej sprawozdań semestralnych dotyczących przebiegu kształcenia zawodowego i specjalizacji w zakładach pracy wraz z uwagami i wnioskami.
- Zaopatrywanie zakładów pracy w obowiązujące programy nauczania zawodu otrzymane z macierzystych szkół oraz standardy egzaminacyjne dotyczące zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
- Organizacja narad instruktażowych dla instruktorów nauki zawodu celem zapoznania ich z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego.
- Wykonywanie zadań wynikających z planu pracy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na dany rok szkolny oraz innych czynności zlecanych przez Dyrektora Centrum.
- Podnoszenie własnych kwalifikacji poprzez bieżące analizowanie zmian przepisów prawa oświatowego.
- Przestrzeganie dyscypliny pracy oraz przepisów bhp., p.poż. i sanitarnych.
- Przygotowanie dokumentacji dotyczącej praktycznej nauki zawodu realizowanej poza Centrum uczniów ww. szkół zawodowych.
- Wspieranie rozwoju kształcenia zawodowego i ustawicznego umożliwiającego dostosowanie prowadzonego kształcenia do wymogów regionalnego i lokalnego rynku pracy.
- Plan pracy może ulegać zmianie w zależności od potrzeb CKZiU.